Cheesecake je jedan od onih deserata koji osvaja gotovo svakog ko ga proba. Njegova bogata tekstura i kremasti ukus čine ga savršenom poslasticom za svaku priliku, bilo da je riječ o posebnom događaju ili samo slatkom zadovoljstvu kod kuće. Iako može izgledati kao zahtjevan desert za pripremu, s pravim receptom i par savjeta, lako ćete ga savladati i stvoriti vlastitu varijaciju ovog klasičnog kolača.
U ovom receptu, vodiću vas korak po korak kroz pripremu klasičnog cheesecakea s jednostavnim sastojcima i detaljnim uputama. Rezultat će biti bogat, kremast cheesecake s hrskavom podlogom od keksa.
Sastojci za podlogu:
200 g digestive keksa (ili bilo kojeg sličnog keksa po izboru)
100 g otopljenog maslaca
Sastojci za kremu:
600 g krem sira (Philadelphia je klasičan izbor, ali možete koristiti bilo koji krem sir)
200 g šećera
1 kašičica ekstrakta vanilije
3 jaja
200 ml kisele pavlake ili punomasnog jogurta
1 kašičica limunovog soka (po želji)
Za preljev (opcionalno):
200 g voća (maline, jagode, borovnice ili miks)
2 kašike šećera
1 kašičica limunovog soka
Priprema:
1. Priprema podloge
Podloga od keksa je baza svakog cheesecakea i pruža mu savršen balans između hrskavosti i kremastog fila. Digestive keksi su klasičan izbor jer nisu previše slatki, a njihova tekstura je idealna za stvaranje stabilne kore.
Počnite tako što ćete usitniti kekse. Ovo možete uraditi ručno (stavite kekse u kesu za zamrzavanje i zgnječite ih oklagijom) ili, ako želite brže rešenje, koristite blender ili multipraktik. Trebali biste dobiti finu, ravnomjerno usitnjenu smjesu.
U otopljeni maslac postepeno dodajte smrvljene kekse i dobro ih promiješajte dok svi komadići keksa ne budu natopljeni maslacem. Smjesa bi trebala biti dovoljno vlažna da se spoji kad je stisnete prstima.
Pripremite okrugli kalup za tortu (prečnika 22-24 cm) i obložite ga papirom za pečenje. Smjesu od keksa izlijte u kalup, ravnomjerno je rasporedite i čvrsto pritisnite prstima ili dnom čaše da formirate ravnu, kompaktnu podlogu. Ostavite podlogu u frižideru dok pripremate kremu kako bi se stisnula.
2. Priprema kreme
Cheesecake je poznat po svojoj kremastoj i bogatoj teksturi. Ključna stvar ovdje je korištenje kvalitetnih sastojaka, a krem sir je osnovni element koji daje kolaču njegov prepoznatljiv ukus.
U velikoj posudi mikserom umutite krem sir i šećer. Miksajte dok ne dobijete glatku i kremastu smjesu. Pazite da ne pretučete krem sir jer želite glatku kremu, a ne previše prozračnu smjesu.
Dodajte ekstrakt vanilije i limunov sok (ako ga koristite) te nastavite miješati dok se sve ne sjedini.
Dodajte jedno po jedno jaje, miješajući lagano nakon svakog dodavanja. Bitno je da se smjesa miješa lagano jer previše zraka može izazvati pucanje kolača tokom pečenja.
Na kraju, dodajte kiselu pavlaku ili jogurt, što će dati dodatnu kremastost i blago kiselu notu koja savršeno balansira slatkoću. Sve dobro sjedinite mikserom na niskoj brzini.
3. Sastavljanje i pečenje
Ovaj korak je ključan za stvaranje savršeno pečenog cheesecakea. Važno je peći ga na odgovarajućoj temperaturi kako bi bio čvrst, ali i dalje kremast.
Zagrijte rernu na 160°C. Izvadite podlogu od keksa iz frižidera i na nju nježno izlijte pripremljenu kremu. Potrudite se da je površina kreme ravna.
Stavite kalup s cheesecakeom u rernu. Peče se otprilike 50-60 minuta. Znat ćete da je gotov kada ivice budu čvrste, ali sredina cheesecakea bude još malo “drhtava” kada protreseš kalup.
Kada je pečenje završeno, ugasite rernu i ostavite cheesecake unutra još oko sat vremena s lagano odškrinutim vratima. Ovaj korak pomaže da se kolač postepeno ohladi i spriječi pucanje.
Nakon toga, izvadite cheesecake iz rerne i ostavite ga da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi. Kada se ohladi, stavite ga u frižider na najmanje 4 sata, a najbolje preko noći.
4. Priprema preljeva (opcionalno)
Cheesecake je sam po sebi ukusan, ali možete ga podići na viši nivo s prelivom od voća. Klasičan izbor su maline, borovnice ili jagode, ali možete koristiti bilo koje voće koje volite.
U manjoj šerpi pomiješajte voće, šećer i limunov sok. Kuvajte na srednjoj temperaturi dok voće ne pusti sok i dok smjesa ne postane gusta poput sirupa.
Ohladite preljev i prelijte ga preko ohlađenog cheesecakea neposredno pre posluživanja.
Posluživanje
Vaš cheesecake je sada spreman za posluživanje! Nježno izvadite tortu iz kalupa i premjestite je na tanjir za serviranje. Narežite na kriške i uživajte u svakom zalogaju.
Savjeti za savršen cheesecake:
Koristite sastojke sobne temperature: Jaja, krem sir i pavlaka bi trebali biti sobne temperature kako biste dobili glatku smjesu bez grudvica.
Ne pretučite smjesu: Previše zraka u smjesi može izazvati pucanje cheesecakea tokom pečenja.
Polagano hlađenje: Postepeno hlađenje u rerni s odškrinutim vratima sprečava naglo skupljanje kolača i pucanje površine.
Cheesecake je idealan desert jer je svestran, a uz malo strpljenja i pažnje, možete stvoriti poslasticu koja će oduševiti sve vaše goste ili ukućane.